Czas na autentyczne docenienie

Czas wojny (wpis ten powstał w pierwszym tygodniu napaści na Ukrainę), to także czas wybuchu empatii i aktywności w niesieniu pomocy. W całym złu, które się  dzieje, mnoży się dobro. To czasem małe gesty, a czasem wielkie akcje, ale ich mierzenie nie ma tu sensu.

To może być też czas, gdy spróbujemy zmienić nasz sposób wyrażania uznania, doceniania. Możemy przez to wzmocnić innych i siebie.

Zamień chwalenie kogoś w docenienie z wyrażeniem uznania.

W praktyce może wyglądać to tak:

  • Docenienie, to coś więcej niż pochwała. To kawałek ciebie samego w doceniającym komunikacie.  Twój szczery zachwyt i podziw – powiedz czego ty doświadczyłeś_łaś, wtedy kiedy zobaczyłeś to, co druga osoba zrobiła. Powiedz co poczułeś_łaś, do czego cię to zainspirowało.
  • Wyrażenie uznania ma dużo wspólnego z poznaniem. To moment, kiedy zauważasz w drugim człowieku coś wyjątkowego, wartościowego. Spróbuj go o to zapytać – poznać go od tej strony. Czujesz jakie to  może być wzmacniające?

A gdy nastanie pokój,  praktykuj docenienie z uznaniem w pracy, w działalności społecznej, w domu.  To buduje i rozwija empatię pomiędzy nami.